Celem pielęgnacji jest, aby skóra była sucha, ale nie przesuszona, czysta i cała, bez przykrego zapachu związanego z wydalaniem moczu, kału i potu.

Informacje i zalecenia dotyczące pielęgnacji ciała:

1. Należy unikać przegrzewania ciała, zrezygnować ze zbyt ciepłych ubrań oraz dusznych lub nadmiernie ogrzanych pomieszczeń.

2. Utrzymać skórę w czystości, zabezpieczać przed nadmiernym wysuszeniem i zapobiegać podrażnieniom.

3. Stosować preparaty, myjące i pielęgnujące, produkowane w zestawach przez tę samą firmę, gdyż produkty o różnych składnikach chemicznych mogą wchodzić ze sobą w szkodliwe dla organizmu interakcje.
4. Do oczyszczania skóry używać wody i mydła, najlepiej w płynie, o pH 5–5,5 zbliżonym do pH skóry, hipoalergiczne i niepodrażniające, a do nawilżenia kremu ochronnego przeznaczonego do skóry wrażliwej narażonej na podrażnienia.
5. W przypadku nietrzymania moczu konieczne jest stosowanie preparatów pielęgnacyjnych nie zawierających mydła, które można stosować bez wody (pianki myjąco-pielęgnujące). Aby zmniejszyć ryzyko podrażnień oraz ułatwić czynności pielęgnacyjne można stosować dostępne na rynku (apteki, sklepy medyczne) preparaty wielofunkcyjne np. pianka myjąco-pielęgnująca, lub preparaty myjące, dezynfekujące i pielęgnujące jednocześnie. Przy wyborze kosmetyków pielęgnacyjnych należy zwrócić uwagę na ich pH, aby było neutralne dla skóry (czyli lekko kwaśne pH 5–5,5), a także czy środek myjący może być stosowany do wrażliwej, podrażnionej skóry oraz czy ma właściwości nawilżające, natłuszczające i uelastyczniające.
6. Skórę zabezpieczać kremami o działaniu ochronnym i natłuszczającym, które są zalecane do pielęgnacji osób chorych. Stosowany krem powinien łagodzić objawy stanu zapalnego (np. krem z cynkiem), natłuszczać i chronić skórę przed czynnikami drażniącymi np. moczem. Zalecane jest także stosowanie oliwki do ciała dla niemowląt lub balsamów przeznaczonych do pielęgnacji całego ciała. Należy je kupować w aptece po konsultacji z farmaceutą.
7. Przykry zapach moczu można wyeliminować poprzez właściwy dobór materiałów chłonących i odpowiednio częstą ich zmianę – średnio 3-4 razy na dobę. Przy zmianie należy pamiętać o oczyszczeniu skóry podbrzusza, genitaliów, krocza i pośladków, np. chusteczką nawilżoną środkiem myjąco-pielęgnacyjnym.